Gdy tylko zobaczyłam Preikestolen (Pulpit Rock) na jednej ze stron internetowych, wiedziałam, że muszę przekonać się na żywo, jak tam jest.

Dostanie się nie było tak skomplikowane, jak myślałam na początku. Gdybym wiedziała, to ,co teraz, już dawno wdrapałabym się na słynną półkę skalną, dużo dużo wcześniej. Przeglądając norweskie przewodniki moją uwagę przykuł opis tego miejsca. Był tak oddziałujący na zmysły, iż na długo pozostanie w mojej pamięci. Brzmiało to mniej więcej tak:

Norweskie Fiordy nie są miejscem. Są uczuciem. Twoim uczuciem. Takim, w które nie jesteś w stanie uwierzyć, dopóki sam go nie doświadczysz. Norweskie Fiordy to nie tylko miejsce. To także doświadczenie. To dźwięk lodowca. To widok, który nagle wyłania się zza drogi. To zapach wodospadu. To milczenie plaży o poranku. To promienie zachodzącego słońca odbijające się w tafli wody. Miliony momentów. Twoich momentów. Momentów, w które nie uwierzysz, dopóki ich sam nie doświadczysz.

Gdy stoi się na samym szczycie, o poranku, cisza dookoła dudni w uszach, chmury zlewają się z wodą, która tnie fiordy u podstawy. Próbujesz zebrać jakieś myśli, ale to się nie udaje. Jedyne co ciśnie Ci się na usta to achhhhhh. Tutaj rządzi natura, a człowiek jest jej oddany bezgranicznie. Przy fiordach czujesz się mały jak główka od szpilki i widzisz, ze jesteś jedynie tycim elementem czegoś bezkresnego i przepastnie wielkiego. Przepiękne widoki górskie nie pozwalają nam wręcz zapomnieć, jak mali jesteśmy.

Stoisz nad przepaścią i czujesz swoją śmiertelność, nogi trzęsą się ze strachu. Czyżby lęk wysokości? Co będzie jak spadnę? Jednak wychylasz się dalej. Przecież może nigdy więcej tutaj nie przyjedziesz, a emocje i wspomnienia pozostaną na zawsze. Dla takich właśnie momentów trzeba tutaj przyjechać i nie kiedyś, ale teraz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
2016-09-05 23.38.24

2016-09-05 23.37.33 2016-09-05 23.37.12

2016-09-05 23.36.56

2016-09-05 22.53.16

2016-09-05 22.52.18

2016-09-05 22.30.53


Rad kilka:

*Jeżeli macie możliwość nie wybierajcie się na szczyt w miedzy godzinami 10 a 17. Fale turystów uprzykrzą Wam pobyt na górze i zapomnijcie o możliwości na chwilę refleksji czy zdjęcie bez dziesiątek ludzi w tle:)

*Polecam nocleg na samej górze, doświadczycie niewyobrażalnie pięknego wchodu i zachodu słońcaJak najbardziej można tam nocować, ponad półką skalną są małe polanki i płaski teren, umożliwiające spokojnie wypocząć.

*Koniecznie zabierzcie ze sobą zapas wody. Możecie napełnić butelki w łazienkach przy parkingu, tuż przy wejściu na szlak, bądź zakupić wodę w sklepiku (30 koron za 500 ml)

* Nie zapomnijcie o wygodnym obuwiu, trasa momentami jest stroma i kamienista. Twarda podeszwa mile widziana.

5 Comments

Leave a comment