Kotlina Kłodzka kryje w sobie miejsca magiczne, nie miałam o tym pojęcia, dopóki nie przeprowadziłam się do Zielonej Góry. Teraz, gdy jeżdżę odwiedzić bliskich, mam przy okazji wspaniałą okazję, aby na nowo poznawać te okolice. Nie oczami tubylca, a Lubaszanki.

Podczas ostatniego wyjazdu wybór padł na Skalne Miasto. Byłam tam wcześniej bodajże 2 razy, jednak nigdy zimą. Tym razem towarzyszyła mi przyjaciółka Madzia. Można było poplotkować i spędzić razem czas w wyjątkowej scenerii.

Skalne Miasto  leży tuż za polską granicą w skałach Adrszpasko-Teplickich. Od przejścia granicznego w Kudowie Zdroju do celu podróży dzieli Was raptem 40 min.  Czeskie drogi są duże bardziej logicznie oznaczone, nawet bez GPS nie było problemu, aby tam trafić.

Jak już nie raz powtarzałam, zwiedzanie poza sezonem ma swoje ogromne plusy. Jakie tym razem?

– puste miejsce parkingowe

– brak opłat za biletu wstępu

– garstka turystów na trasie

– zero stania w kolejce po zrobienie ładnego zdjęcia (bez ludzi w tle!!!)

– cisza i spokój

Nasza wyprawa zaczęła się od kasy biletowej, w prawdzie biletów wstępu nie było, jednak to własnie stąd rozpoczyna się trasa zwiedzania. My kierowałyśmy się tzw. turystycznym szlakiem okrężnym, mierzącym ok 6 km, na drogowskazach jest on oznaczony na niebiesko. Na całej trasie znajduje się kilkanaście tablic informacyjnych na temat Skalnego Miasta, występujących tutaj roślin, zwierząt i oczywiście formacji skalnych.

Ci, co mają kondycję, lub chcą ja dopiero nabyć mogą wdrapać się po 300 schodach, by zachwycać się widokiem na Góry Adrszpaskie. Wprawdzie tego dnia była mgła, ale i tak towarzyszyły temu ogromne emocje. Jaaaazda figurowa po oblodzonych schodach czyściła złogi w tętnicach. Pot lał się po plecach ze zmęczenia i uda telepały z wysiłku. Na samej górze niegdyś znajdował się Zamek. Oto co udało mi się na ten temat znaleźć:

Strzemię“ (Střmen) – taką nazwę nosi średniowieczny zameczek strażniczy. Chcąc dojść do jego ruin, gdzie znajduje się punkt widokowy, musimy pokonać strome wejście po schodach i drabinach. Zamek został zbudowany na wysokiej skale, w środku głębokiego boru nadgranicznego. Zasadniczą część zamku wybudowano w masywie skalnym. Również i wieżę zamkową tworzył przystosowany i ociosany blok skalny z mnóstwem wcięć do osadzania belkowania, na którym opierały się drewniane krużganki i pomosty.

Zamek zbudowali panowie ze Skalicy, którzy dzierżyli także pobliskie zam­ki w Adrszpachu i Vízmburku. Swą nazwę zawdzięcza herbowi rodowemu, który przedstawiał strzemię. Zamek został założony prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Wzmiankowany jest w dziele „Majestas Carolina“ Karola IV, w innych źródłach pojawia się tylko wyjątkowo. Około roku 1362 zamek „Strzemię“ był w posiadaniu Tasa z Rýzmburka. Po 1363 r. zamek kupił Hynek z Dubé i z Náchodu. Panowie z Dubé są odnotowani jako właściciele jeszcze w roku 1436. Dalsze dzieje zamku są nieznane. Panuje pogląd, że tak jak zamki w Adrszpachu i Skalach, wpadł w ręce Husytów i został zniszczony w okresie wojen husyckich lub później w roku 1447.

Skalne Miasto to grupa form skalnych, które po wyostrzeniu wzroku i wyobraźni nabierają rozmaitych kształtów. Gdybyście mieli problemy z zobaczenie ich, pomocne okażą  się tabliczki informujące co powinniście ujrzeć.

Latem Skalne Miasto oferuje rejsy łódeczkami po rzeczce, zimą to nie wchodzi w grę. Wszechobecny lód i śnieg skutecznie uniemożliwiają to.
Trzeba bardzo uważać, żeby nie skręcić kostki, zaspy sięgają 50 cm, schody są jak zjeżdżalnia, a poręczę świecą się od lodu, którym są pokryte. O innej porze roku nie doświadczylibyście takich atrakcji.

Usiąść też nie ma gdzie:|
Za to widoki…ehhhhh….zapierają dech. W otoczeniu ogromnych skał, można czuć się jak lilipucik.

    

Wąskie jary między masywnymi skałami sprawiają, że niska temperatura na dworze wydaje się być jeszcze niższa. To właśnie za wąwozami Sybiru kończy się nasz okrężny szlak i tą samą drogą wraca się do kasy przy wejściu.        


Jak dojechać?

Poniższa mapka pokazuje drogę z przejścia granicznego w Kudowie Zdroju/Nachod

Informacje praktyczne:

CENNIK

Osoby dorosłe                    14,-

Dzieci 6-15 lat, studenci    7,-

Pies                                        3,-

Wstęp na cały rok             60,-

Rodzinny bilet (2 dorośli, 2 dzieci do 15 lat) 34,-

 

GODZINY OTWARCIA

Grudzień – Marzec 9:00-17:00

Kwiecień                  8:00-18:00

Maj-Sierpień           8:00-17:00

Listopad                   9:00-17:00

Leave a comment