Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich - rozrywka za 6 zł - Greymouseland

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich – rozrywka za 6 zł

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich to taka namiastka Włoch. Takie było moje pierwsze skojarzenie. Nie trzeba się tarabanić przez pół Europy, aby zobaczyć coś interesującego.

Ostatnimi czasy szukam atrakcji w miejscach łatwo dostępnych, bowiem nie każdy ma możliwość pojechania kilka tysięcy kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. A miejsca warte zobaczenia znajdą się zawsze, pozostaje jedynie wyjść z domu i zrobić pierwszy krok w ich stronę:) Tak było i teraz. Jak wiecie najciemniej pod latarnią. Przejeżdżaliśmy dziesiątki razy przez Ząbkowice i zawsze coś. Pewnie znacie to z autopsji. Odkładanie, wymówki, nie teraz, później, kiedyś. No i to kiedyś trwało 8 lat, aż w końcu któregoś dnia, gdy wracaliśmy z Polanicy, zamiast gnać ku autostradzie, skręciliśmy  do centrum Ząbkowic   i dzięki temu dzisiaj mam o czym pisać:) 

Jaka jest historia Krzywej Wieży? Otóż do końca nie wiadomo kiedy i w jakim celu ją wzniesiono. Wersji jest kilka, jedna mówi, że jest pozostałością dawnego zamku, ma o tym świadczyć najniższa część wieży, zbudowana z kamienia do wysokości około 10 metrów. Część ceglana została przebudowana dopiero na przełomie XIV i XV wieku, równolegle z budową Kościoła p.w. św. Anny. inna z kolei, że służyła jako brama miejsca. Miała tez pełnić rolę miejskiej dzwonnicy i w sumie od XV wieku aż do czasów II wojny światowej taka była jej rola. W 1507 roku została połączona z Kościołem p.w. św. Anny za pomocą krytego ganku, który ułatwiał dzwonnikowi przemieszczanie się z kościoła do dzwonnicy.Pod koniec XVI wieku ganek rozebrano, ponieważ na skutek przechylenia budowli konstrukcja popękała i groziła zawaleniem.

Rok 1858 nie był dla wieży szczęśliwy, bowiem jej górna część uległa zniszczeniu. Nie rozebrano jej jednak zupełnie, a jedynie odbudowano nadpaloną część. Od tamtego momentu jej wysokość wynosi 34 m. Od strony południowej dobudowano również niewielką wieżyczkę ze spiralną klatką schodową. Prace zostały ostatecznie zakończone 11 października 1860 roku.

Dlaczego Wieża jest krzywa? Tutaj tez na 100% nie wiadomo, co tak właściwie przyczyniło się do tego, że jest koślawa. Obecnie odchylenie wieży od pionu wynosi 2, 14 m. Warto dodać, że podczas pomiarów dokonanych w 1977 roku stwierdzono, że odchylenie wynosi 1, 98 m. Uważa się, że sprawcą są wstrząsy tektoniczne z dnia 15 września 1590, nie wyklucza się też podmoknięcia fundamentów

Istnieje także legenda tłumacząca pochyłość wieży. Opowiada o wydarzeniach z 1858 roku, kiedy to po wielkim pożarze miasta wykonano ekspertyzę fundamentów. Wyniki badań zadziwiły ekspertów. Na ich podstawie stwierdzono bowiem, że wieża od początku mogła zostać zbudowana pochylona. Ot, taka fantazja budowniczych, którzy chcieli, by Ząbkowice posiadały wyjątkową i niepowtarzalną budowlę.  Ponoć jeszcze w XIX wieku w części wieży, która została strawiona przez wielki pożar, widniał napis wykonany ręką budowniczego: „Ich heiß Hohannes Gleiß, hab diesen Turm schieff gebaut mit Fleiß“. (Nazywam się Johannes Gleiß, wybudowałem tę wieżę krzywą z pilnością). Niestety, gdy po wielkim pożarze przebudowano górną kondygnację wieży, napis uległ zniszczeniu.*

Obecnie Krzywa Wieża pełni funkcję punktu widokowego. W środku mieście także Średniowieczna Izba Tortur i Więzienie w Lochu Głodowym.

 

Nie pokaże Wam jednak wszystkich zdjęć i panoramy roztaczającej się z góry…bo wtedy nie będziecie mieli po co tam jechać:)


Informacje praktyczne

  • Krzywą Wieżę można zwiedzać:

od 1 kwietnia do 30 września  – codziennie od godz. 09:00 do godz. 19:00.
od 1 października do 31 października – codziennie od godz. 09:00 do godz. 18:00.
od 1 listopada do 31 marca r.
– od wtorku do niedzieli, od godz. 09:00 do 17:00
Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

  • bilet normalny: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł.

*http://www.krzywawieza.eu/?action=cms&id=3

Leave a comment