Bez bicia przyznaję się, że Polskę zwiedzam stanowczo zbyt rzadko. Zawsze nie po drodze, zawsze za daleko itd. Wymówki znajdują się same. Jednak gdy już zdecyduję się na taki krok, to szczęśliwie trafiam na turystyczne smaczki, które na długo pozostają w mojej pamięci i po raz n-ty mówię sama do siebie: dlaczego nie robisz tego częściej? Tak to już niestety jest, że o wiele łatwiej podjechać do Berlina na lotnisko, niż do Lublina na wycieczkę. Na szczęście tego pamiętnego lata 2017 Lubuszanka zdecydowała się odwiedzić Lubliniankę i tym oto sposobem pozwiedzałam to i owo, mając świadomość iż jest to może 1 % tego, co oferuje wschód Polski.

Nie wiem jakie są Wasze upodobania, mnie od zawsze ciągnęło na wieś i w dzicz. Dlatego tak dobrze odnalazłam się i czułam w miejscu niebanalnym, niezwykłym, cofniętym w czasie, niezwykle malowniczym, przywodzącym na myśl Zosię i Tadeusza (tak, tych od Mickiewicza) – mowa o Muzeum Wsi Lubelskiej.

Dolina rzeki Czechówki skrywa te oto cudeńko, w postaci jednego z największych skansenów w Polsce. Prezentowana przez nie kulturowa różnorodność zachwyca już na wstępie. Eksponaty dopracowane w każdym calu  prezentują się malowniczo i niezwykle fotogenicznie. Ogrom przedmiotów związanych z dawnym życiem wsi, dworów, miasteczek przesiąkniętych duchem tradycji, obrzędów i zwyczajów robi wrażenie niezwykle pozytywne. Miejsce to uspokaja panującą dookoła sielankową scenerią.

Obszar Muzeum Wsi Lubelskiej w sposób pomysłowy został podzielony na sektory, które są odzwierciedleniem krajobrazowego i etnograficznego zróżnicowania Lubelszczyzny. Jednym spacerkiem możemy zahaczyć o kilka regionów, Wyżynę Lubelską, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże.

Roztocze wraz z Wyżyną Lubelską pozwolą Wam zetknąć się z życiem dawnej wsi, ostrzegam ! będzie sielsko!!! I na dzień dobry Wiatrak z Zygmuntowa, co ciekawe jest to pierwszy obiekt przeniesiony do muzeum. Z każdym krokiem robi się coraz piękniej, mieniące się w słońcu łany zboża to zaledwie przedsmak.

Ta kompaktowa część Lubelszczyzny obfituje w takie obiekty jak chociażby kuźnię i zagrodę  z Urzędowa, studnię z Błażka czy przepiękną zagrodę z Niemiec, która oczarowała mnie całkowicie. To co piękne, kryje się w Muzeum nie tylko na zewnątrz, warto zaglądać do środka chałupinek i przenieść się w czasie. W takiej scenerii można naprawdę odpocząć i czegoś się dowiedzieć. Doświadczyć wszystkimi zmysłami tego co było, zobaczyć zmiany, jakie dokonywały się na oczach naszych pradziadków czy dziadków. 

Nie może zabraknąć zwierząt, w końcu to wieś. Kaczuchy, kury, konie, krowa i robale…(nie)chętnie pozują do zdjęć.


Cerkiew greckokatolicka z Tarnoszyna malowniczo ukrywa się między drzewami. Oj dla mnie wszystko prezentuje się modelowo i jedyne akwareli brak:)

Każdy komu po drodze z naturą i ogrodnictwem zobaczy ogrody wiejskie w pełnej krasie, nie zabraknie malw, floksów, porzeczek, poziomek, winobluszczy. Zieleń w każdym odcieniu bije ze wszystkim stron i zachęca do pozostania tutaj na zawsze.

Wiaterek wieje, słonko świeci, pranie się suszy. Czy tu nie jest pięknie?????????????

Każdy miłośnik polskiej kinematografii może odwiedzić część Powiśle, która swojego czasu była planem filmowym „Wołynia”.  Sceneria jest obłędna i żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać atmosfery panującej na miejscu.

Na dzisiaj wystarczy wrażeń. Wszystkiego pokazać nie mogę bo nie będziecie widzieli sensu w wyprawie na drugi koniec Polski. To co? Pakujemy się, aparaty w dłoń Kochani! Lublin czeka!


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 • Na stronie http://skansen.lublin.pl/pl/historia/ znajdziecie wyczerpujące informacje na temat wszystkich ekspozycji i opisy poszczególnych obiektów
 • DOJAZD autobusami komunikacji miejskiej nr 18, 20, 30, 37
 • Jeżeli jesteście większa grupą warto wynająć przewodnika, który w sposób ciekawy oprowadzi po skansenie i opowie to i owo
  • w języku polskim – 1,5 godz. – 60,00 zł; 2 godz. – 80 zł;
  • w języku angielskim – 1,5 godz. – 90,00 zł; 2 godz. – 120 zł;
 • CENY BILETÓW
  • 12 zł  – bilet normalny
  •   6 zł  – bilet ulgowy (dla dzieci do lat 7 wstęp wolny)
  • 30 zł  – bilet rodzinny (z Kartą Dużej Rodziny, z kartą Rodzina Trzy Plus)
 • GODZINY OTWARCIA
Data Godziny otwarcia
styczeń – marzec – od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00*
kwiecień – wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00*
maj – wrzesień – wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 18.00*
październik – wszystkie dni tygodnia w godz. 9.00 – 17.00*
listopad – grudzień – od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 15.00*
*ostatnie wejście nie później niż 1 godzinę przed zamknięciem
* Muzeum nieczynne: 1 I, 6 I, Wielkanoc, Boże Ciało, 1 XI, 11 XI, 24-31 XII

1 Comment

 • Mag
  Posted 1 sierpnia 2017

  Świetny tekst 🙂 Od razu się chce tam pojechać 🙂

Leave a comment