Szlak Orlich Gniazd rowerem- trasa 2 - Greymouseland

Szlak Orlich Gniazd rowerem- trasa 2

TRASA: 68 KM, 660 M PRZEWYŻSZEŃ

Szlak Orlich Gniazd rowerem, cóż…wstęp do trasy nr 2 będzie dokładnie taki sam jak w trasie 1:) (możecie poczytaj http://greymouseland.com.pl/2020/07/szklak-orlich-gniazd-rowerem/) Niczego nowego nie wymyślę, wiec …

Trasa zaplanowana na drugi dzień V Zlotu Projektu 80 R miała ok 68 km, była bardziej płaska, przewyższenia sięgnęły 660 m i w większości przypadków nawierzchnia nadawała się idealnie na gravel, ale rower szosowy też poradził by sobie doskonale. Przy newralgicznych punktach można by go podprowadzić, ale takich momentów było niewiele.

Z racji tego, że trasa zatacza koło, możecie ją rozpocząć w dowolnym miejscu. Nasza przygoda zaczęła się w Zawierciu. Jeżeli zerkniecie na mapę Polski, to zobaczycie, że leży ono dokładnie pomiędzy Krakowem a Częstochową. Można by rzec, że tu jest serce Jury krakowsko – częstochowskiej.

Odkąd pokochałam podróże i jazdę na rowerze, postanowiłam połączy te dwie kategorie i szukać okazji, by zwiedzić i zjechać jak najwięcej. Okazja nadarzyła się całkiem niedawno, gdy brałam udział w V zlocie Projektu 80 Rowerów. Tam pokazano nam miejsca niezwykłe i postanowiłam Wam nieco przybliżyć te rejony. Może sami zechcecie tam pojechać. Z resztą, sama mam ochotę wrócić do małopolski oraz śląska i zobaczyć wszystko jeszcze raz. Rzecz miała miejsce na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i przedstawiona trasa została opracowana przez ekipę 80 R.

SZLAK ORLICH GNIAZD -GENEZA

Szlak Orlich Gniazd, którym biegła trasa rajdu, nie ma nic wspólnego z orłami. Chociaż nie powiem, początkowo pomyślałam sobie, że może uda się wypatrzyć jakieś osobniki w gniazdach. Tak, ignorancja szkodzi. Geneza tej nazwy jest troszkę inna:

W 1948 roku prof. Kazimierz Sosnowski […] w czasopiśmie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego „Ziemia” ogłosił projekt szlaku pieszego prowadzącego przez Wyżynę (Jurę) Krakowsko – Częstochowską z Krakowa do Częstochowy. Szlak miał łączyć najwybitniejsze jurajskie zamki, nazwane przez projektodawcę „orlimi gniazdami”. Dwa lata później dzięki państwowej dotacji ukończono jego znakowanie. Do tego czasu licząca obecnie 166 km trasa szlaku, niewiele się zmieniła.

Z czasem szlak ten zyskał znaczenie nie ograniczające się jedynie do pieszych wędrówek. Zaczęto z nim łączyć inne trasy turystyczne. Niektóre z miejsc na szlaku zmodyfikowano, z racji urbanizacji wsi. Szlak Orlich Gniazd obejmuje swoim zasięgiem 11 zamków, z ogólnej liczby 27 znajdujących się w tych okolicach.

Trasa rajdu biegła przez wiele miejsc objętych programem ochrony terenów naturalnych. Jednym z obszarów wartych wspomnienia jest przede wszystkim Park Krajobrazowy Orlich Gniazd.

Został utworzony w 1980 roku dla zachowania cennych walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych obszaru. Nazwa Parku wywodzi się od zlokalizowanych tu licznie średniowiecznych zamków obronnych. Większość z nich to niestety już tylko ruiny, jednak oczami wyobraźni można bez problemu zobaczyć, jak bogate w zamki i zamczyska były te rejony naszego kraju.

Teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej obfituje w tereny wprost wymarzone do uprawiania nie tylko kolarstwa, ale także wspinaczki. Szczególnie urokliwy na początku trasy był:

OKIENNIK WIELKI ZWANY DUŻYM

Szlak Orlich Gniazd rowerem pozwala na zwiedzanie niuansików w okolicy, np Okiennika zwanego dużym. Warto zjechać dla niego z głównej drogi, po raptem kilometrze mamy przed sobą obrazek, jak z pocztówki.

Wg informacji na tablicy przed skałą można przeczytać, że w XII-XIII wieku był tutaj gród. W drugiej połowie XIX wieku podobno widziano jeszcze jego resztki przy jaskini. Charakterystyczne okno widziane z daleka, to nie dzieło natury a rezultat ludzkiej pracy. Ma ono wymiary 5 x 7 m. Wygląda imponująco. Na łączce nieopodal praktykujący wspinaczkę piknikują i szykują się do zdobycia Okiennika.

OKIENNIK WIELKI ZWANY DUŻYM

RUINY ZAMKU BĄKOWIEC W MORSKU

Początki tego zamku, w średniowieczu zwanego “Bąkowcem”, jak i kres jego funkcjonowania, są nieznane […] Prawdopodobnie z początkiem XVII w. przestał pełnić funkcję rezydencji obronnej i zaczął popadać w ruinę. (informacja z tablicy przy zamku). To orle gniazdo pochodzi z XIV – XV w. i znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Morsko Plus”. Do zwiedzania są jedynie ruiny z zewnątrz. Zaraz obok ruin jest urocza kawiarnia, gdzie popijając mrożoną kawę można chłodzić ciało i rozgrzewać mózg nadmiarem atrakcji i informacji o zwiedzanych miejscach.

RUINY ZAMKU BĄKOWIEC W MORSKU

Stąd prowadzą szlaki turystyczne w kierunku Skał Rzędkowskich oraz Kroczycich. Warto więc zaplanować sobie nie tylko podziwianie obiektów obronnych z minionych stuleci, ale przy okazji poznać Jurę Krakowsko – Częstochowską pod względem ukształtowania terenu i atrakcji przygotowanych przez Matkę Naturę (Infromacja z tablicy przy zamku).

ZAMEK BOBOLICE

Jadąc trasą Szlaku Orlich Gniazd nie sposób go nie zauważyć. Wnosi się dumnie na skalistym wzgórzu i robi piorunujące wrażenie już z daleka. Jego historia sięga czasów Kazimierza Wielkiego i to z jego inicjatywy został zbudowany. Pełnił funkcję obronną przed najazdami ze strony Śląska, należącego wówczas do Czech. Popadający w ruinę obiekt został odbudowany i jest dziś dostępny dla zwiedzających.

ZAMEK BOBOLICE

Jednak nie tylko zamek jest tutaj atrakcją, nieopodal przebiega tzw. Grzęda Mirowska, dla miłośników natury, skał i jaskiń będzie to swoisty raj. Ten 2 kilometrowy odcinek zwany również Mirowskimi Skałami rozpościera się pomiędzy wyżej wspominanym zamkiem w Bobolicach i tego w Mirowie, o którym niżej.

ZAMEK W MIROWIE

Zaledwie rzut beretem dzieli Zamek w Bobolicach od tego w Mirowie. Ta jedna z najstarszych budowli obronnych na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej przyciąga tłumy. Liczne kawiarnie przy zamku pozwalają na delektowanie się kawą z niecodziennym widokiem  w tle.  Zamek również wiąże się z czasami Kazimierza Wielkiego i jego funkcja obronna jest taka sama jego tego w Bobolicach. Obiekt ten z czasem popadł w ruinę, a jako budulec posłużył lokalnym mieszkańcom. Rodzina Laseckich, która wzięła pod swoje skrzydła bobolicki obiekt, sprawuje piecze również nad tym i ratuje go od zatracenia.

ZAMEK W MIROWIE

MUZEUM DAWNYCH RZEMIOSŁ

Gdy dojedziecie do miejscowości Żarki, to na pewno rzuci się Wam w oczy dziwnie poukładana zabudowa. Domy jak od linijki, identyczne będą wyglądać dziwnie na tle obecnego budownictwa. To znak, że jesteście na miejscu, a mianowicie w Muzeum Dawnych Rzemiosł. 

ŻARKI
ŻARKI

„Żarki to malownicze miasteczko położone w północnej części województwa ślaskiego. Miasto z bogatymi tradycjami związanym z rolnictwem, handlem, rzemiosłem, a szczególnie z młynarstwem. Położenie Żarek na ważnym, istniejącym od XII wieku szlaku handlowym z Małopolski na Śląsk sprawiło, iż osada pręznie rozwijała się gospodarczo.

Na przestrzeni wieków Żarki rozwijały się gospodarczo, funkcjonowały tutaj młyny, a z czasem powstały „fabryka maszyn i narzędzi rolniczych, produkowano powozy, działały młyn amerykański, gorzelnia, destylarnia, cegielnia. Obok Szkalu Orlich Gniazd warto wspomnieć iż miejscowość ta jest ścisle zwiazana z czymś odmiennych. Znajduje się na Szlaku Zabytków  Techniki Województwa Śląskiego. Może być to pomysł na kolejna wyprawę!

Teren Jury to miejsce oddalone od Zielonej Góry, nie powiem że jest tutaj po drodze, ale nie jest też na tyle daleko, aby móc zafundować sobie ból głowy od piękna tego rejonu. Szczerze polecam, zwłaszcza rowerem. Bo na pieszo za daleko, a autem? pfleeee…na Pustynie i do lasu Was nie wpuszczą!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Okiennik Wielki – brak opłat

Zamek Bykowiec w Morsku – brak opłat

Zamek Bobolice: wejście na błonia 7zł  bilet normalny/ 5 zł bilet ulgowy. Wejście na teren zamku 15zł  bilet normalny/ 10 zł bilet ulgowy

Zamek w Mirowie – dostępny tylko z zewnątrz

Muzeum Dawnych Rzemiosł 17zł  bilet normalny/ 14 zł bilet ulgowy

!!! Polecam odwiedzić strony internetowe danych obiektów turystycznych, znajdziecie tam wszelkie bieżące informacje na temat godzin otwarcia i nie tylko.

Leave a comment